Anglia a pierdut pe Wembley în faţa Greciei, în Liga Naţiunilor

Sursa Foto: Agerpres

Echipa națională a Angliei a suferit o înfrângere în fața Greciei, cu scorul de 2-1, joi seară, pe stadionul Wembley, într-o partidă din divizia secundă a Ligii Națiunilor la fotbal.

Ambele goluri ale grecilor au fost înscrise de Vangelis Pavlidis (49, 90+4), oaspeţii obţinând victoria in extremis, după ce Jude Bellingham egalase (88).

Franţa, fără starurile Mbappe (menajat) şi Griezmann (retras de la naţională), a câştigat clar contra Israelului, cu 4-1, într-un meci considerat în deplasare. Camavinga, Nkunku, Guendouzi şi Barcola au punctat pentru Les Bleus.

Italia a remizat cu Belgia, 2-2, pe teren propriu, dar a evoluat mai bine de o repriză în zece. Cambiaso a deschis scorul pentru Squadra Azzurra după numai 59 de secunde, Mateo Retegui a majorat avantajul gazdelor (24), dar diavolii roşii au revenit după eliminarea lui Lorenzo Pellegrini (40), marcând prin Maxime De Cuyper (42) şi Leandro Trossard (62).

Norvegia a câştigat la scor de forfait în faţa Sloveniei, 3-0, golurile fiind reuşite de golgheterii Erling Haaland (7, 62) şi Alexander Soerloth (53). Austria a surclasat Kazahstan cu 4-0.

În Liga C, Macedonia de Nord a învins Letonia cu 3-0, în deplasare, prin golurile lui Jani Atanasov, Lirim Kjamili şi Eljif Elmas.

Isnik Alimi (Sepsi OSK) a jucat tot meciul la oaspeţi, David Babunski (ex-FC Botoşani, FC Viitorul) a jucat 65 de minute, Stefan Askovski (ex-FC Botoşani, Sepsi OSK) a evoluat 55 de minute, iar fundaşul Darko Velkovski (ex-Dinamo) a intrat în min. 85.

Atacantul Artur Miranian (Universitatea Cluj) a fost introdus în min. 67 al partidei terminat la egalitate de Armenia, 2-2, în Feroe.

Moldova a trecut cu 2-0 de Andorra, al doilea gol al selecţionatei de peste Prut fiind reuşit de Maxim Cojocaru (Oţelul) în min. 90+5. Cojocaru fusese introdus pe teren în min. 71. Mijlocaşul Vadim Raţă (Universitatea Cluj) a evoluat 82 de minute, atacantul Virgiliu Postolachi (CFR Cluj) a jucat din min. 57 în locul lui Vitalie Damaşcan (ex-Sepsi OSK, FC Voluntari). Daniel Danu (Chindia Târgovişte) a fost rezervă.

Rezultate

Rezultatele de joi:
Liga A
Grupa a 2-a
Israel - Franţa 1-4
Au marcat: Omri Gandelman 24, respectiv Eduardo Camavinga 7, Christopher Nkunku 28, Matteo Guendouzi 87, Bradley Barcola 89.

Italia - Belgia 2-2
Au marcat: Andrea Cambiaso 1, Mateo Retegui 24, respectiv Maxime De Cuyper 42, Leandro Trossard 62.
Cartonaş roşu: Lorenzo Pellegrini (Italia) 40.

Anglia - Grecia 1-2
Au marcat: Jude Bellingham 88, respectiv Vangelis Pavlidis 49, 90+4.

Finlanda - Irlanda 1-2
Au marcat: Joel Pohjanpalo 17, respectiv Liam Scales 58, Robert Brady 89.

Austria - Kazahstan 4-0
Au marcat: Christoph Baumgartner 10, Philipp Lienhart 54, Marcel Sabitzer 56, Matthias Seidl 79.

Norvegia - Slovenia 3-0
Au marcat: Erling Haaland 7, 62, Alexander Soerloth 53.

Letonia - Macedonia de Nord 0-3
Au marcat: Jani Atanasov 35, Lirim Kjamili 70, Eljif Elmas 90+3.

Feroe - Armenia 2-2
Au marcat: Jann Benjaminsen 37, Joannes Bjartalid 85, respectiv Lucas Zelarayan 44, Gor Manvelian 90+3.

Republica Moldova - Andorra 2-0
Au marcat: Artur Ioniţă 31, Maxim Cojocaru 90+5.

Clasament
1 Moldova 2 2 0 0 4-0 6
2 Malta 2 1 0 1 1-2 3
3 Andorra 2 0 0 2 0-3 0

Liga Naţiunilor 2024/25 va avea efect direct şi asupra preliminariilor europene pentru Cupa Mondială din 2026. Cele mai bune patru câştigătoare de grupe din Liga Naţiunilor, exceptând echipele care au încheiat pe primele două locuri în grupele din preliminarii, vor participa la meciurile de baraj pentru CM 2026, alături de toate cele 12 echipe de pe locul secund din preliminariile clasice. Astfel, vor rezulta patru play-off-uri, fiecare cu câte patru echipe, ce se vor disputa în sistem semifinale-finală, urmând a se stabili ultimele patru naţionale europene participante la Cupa Mondială din Statele Unite ale Americii, Mexic şi Canada.

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte, conform Agerpres.