Becali spune că vinde FCSB dacă nu ia titlul la finalul acestui sezon: Pac, la revedere!

FCSB - Gaz Metan Mediaş. Antrenorul Todoran, despre schimbările lui Becali de la pauză: Au fost inspirate! / Video

Gigi Becali ameninţă că renunţă la fotbal şi vinde FCSB dacă nu ia titlul nici în acest sezon.

"Dacă nu iau campionatul, o să ia cineva, ce vrea, pentru că eu mă las de fotbal! Este o afacere pe care nu mai vreau să o țin, dacă nu este afacere. Dacă nu iau campioantul, pac, la revedere! La ce am eu acum, trebuie sa dea cel care vrea să cumpere 40-50 de milioane de euro pe echipă. Dar, cine să dea banii ăstia? Vând jucătorii unul câte unul și gata. Dacă am cum. Pentru că la cum se prezintă acum, nu știu pe cine mai vând", a spus Gigi Becali, citat de Digisport.ro.

Rapid a câştigat derby-ul cu FCSB (1-0)

Rapid Bucureşti a învins-o pe FCSB cu scorul de 1-0 (1-0), duminică seara, într-un derby de tradiţie, desfăşurat pe Arena Naţională din Capitală, în etapa a cincea a Ligii I de fotbal.

Soarta partidei a fost decisă de autogolul brazilianului Paulo Vinicius (39), lovit de minge după ce Alexandru Creţu a luftat la centrarea lui Claudiu Belu.

Meciul, la care au asistat circa 40.000 de spectatori, a fost unul tensionat, fragmentat, cu multe intrări dure şi cartonaşe.

Rapid a mai avut o ocazie bună de gol prin Cristian Săpunaru (29).

FCSB a ratat prin Vinicius (30, 81), Florinel Coman (52), Florin Tănase (90+5).

În minutul 83 s-a produs o încăierare generală într-o tuşă, după o bătaie la propriu între Sorin Şerban şi Claudiu Belu, dar în urma acesteia doar Şerban şi Antonio Sefer au fost eliminaţi. Florin Tănase a fost lovit de un obiect aruncat din tribună.

Lovitura de începere a jocului a fost dată de fostul mare fotbalist rapidist Ion Ionescu (83 ani).

Rapid rămâne neînvinsă după cinci etape şi fără gol primit. FCSB a suferit prima sa înfrângere din acest campionat.

FC Rapid Bucureşti - FCSB 1-0 (1-0), Arena Naţională - Bucureşti
A marcat: Paulo Vinicius (autogol, 39).
Cartonaşe roşii: Sorin Şerban (FCSB, 85), Antonio Sefer (Rapid, 85).
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) - LPF, transmite Agerpres