CFR Cluj, prima victorie din playoff. A învins Sepsi la Cluj

CFR Cluj a obţinut prima sa victorie din play-off-ul Superligii de fotbal, 2-1 (1-1) cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, sâmbătă seara, pe teren propriu, în etapa a patra.

Campioana, care venea după trei egaluri, a fost condusă după golul marcat de Andres Dumitrescu (28), pe contraatac. Daniel Bîrligea (44) a restabilit egalitatea în finalul primei reprize, iar Ciprian Deac (53) a marcat golul victoriei, după pauză.

CFR a avut o bară, prin Bîrligea (30), scrie Agerpres.

Sepsi OSK a jucat în inferioritate numerică în ultima jumătate de oră, după ce slovacul Branislav Ninaj a primit al doilea cartonaş galben (62).

CFR Cluj e neînvinsă de 9 etape, în care are cinci victorii şi patru egaluri.

Sepsi OSK are doar o victorie în ultimele şapte etape, un egal şi cinci eşecuri.

În sezonul regulat, CFR s-a impus cu 2-1 acasă, iar în retur a fost egal, 2-2.

FC CFR 1907 Cluj - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-1 (1-1), Stadion Dr. Constantin Rădulescu - Cluj Napoca
Au marcat: Daniel Bîrligea (44), Ciprian Deac (53), respectiv Andres Dumitrescu (28).
Cartonaş roşu: Branislav Ninaj (Sepsi OSK, 62).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); al patrulea oficial: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova)
Arbitru video: Rareş George Vidican (Satu Mare); arbitru asistent video: Romică Bîrdeş (Piteşti)
Observatori: Octavian Şovre (Satu Mare) - CCA, Claudiu Boaru (Mediaş) - LPF