Chiar dacă a pierdut meciul cu Schalke 04, scor 1-2, în Liga Europa, Steaua încă mai păstrează șansa unei calificări

Steaua
Steaua

Formaţia Steaua Bucureşti a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), de echipa Schalke 04, în etapa a cincea a grupei J a Ligii Europa şi păstrează şanse de calificare în 16-imile competiţiei, unde germanii şi-au asigurat prezenţa.

[caption id="attachment_131009" align="alignleft" width="300" caption="Foto: GSP"][/caption] Pentru Schalke 04 au marcat Papadopoulos '25 şi Raul '57, iar pentru Steaua a înscris Rusescu '33.

Grecul Papadopulos a deschis scorul în minutul 25, când a marcat cu capul din şase metri.

Raul Rusescu a adus egalarea în minutul 33, cu un şut de la aproximativ 14 metri.

În minutul 57, Raul Gonzalez a reuşit primul său gol în actuala ediţie a Ligii Europa, după ce a beneficiat de o greşeală a apărării steliste.

Schalke 04: Unnerstall - Hoger, Matip, Papadopoulos, Fuchs - Jones, Holtby (Moritz '78) - Baumjohann (Draxler '65), Raul, Jurado - Huntelaar (Marica '83). Antrenor: Huub Stevens

Steaua: Tătăruşanu - Martinovici, Iliev, Geraldo, Latovlevici (Prepeliţă '68)- Bicfalvi, Bourceanu, Brandan - M. Costea (Roşu '88), Rusescu (Nikolici '69), Tănase. Antrenor: Ilie Stan

Cartonaşe galbene: Jones '48 / Martinovici '77