Chivu a fost eliminat în dezastrul din Liga Campionilor: Inter Milano – Schalke 04, scor 2-5

cristi_chivu

Fundaşul Cristian Chivu a fost eliminat în partida pe care echipa italiană Internazionale Milano a pierdut-o, ieri, pe teren propriu, cu scorul de 2-5 (2-2), în faţa formaţiei germane Schalke 04, fără mijlocaşul Ciprian Deac, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Cristian Chivu a început titular, a evoluat pe postul de fundaş central şi a fost eliminat în minutul 62, după ce a primit al doilea cartonaş galben. Este a doua oară în decurs de patru zile când căpitanul echipei naţionale a României îşi lasă echipa în inferioritate numerică, precedenta dată fiind în partida AC Milano – Inter Milano 3-0, de sâmbăta trecută.

Presa din Italia l-a criticat dur pe internaţionalul român. Iată câteva exemple:

LA STAMPA: ”E expirat! La al doilea gol egalizator al lui Schalke i-a deschis o autostradă lui Edu. Altă gafă la reuşita lui Raul. Un dezastru în rest, eliminat ca şi în derby”. Nota: 4

QUOTIDIANO.NET: “Antrenorul Leonardo a fost trădat de oamenii săi. Fundaşii centrali ai Interului, de pildă, au fost o catastrofă. Chivu e un dezastru de proporţii biblice. Încă o dată a făcut ce-a făcut şi a fost eliminat în repriza secundă”

IL GIORNALE: “Edu l-a făcut să simtă durerile bătrîneţii şi ale lentorii sale. O mare oboseală şi multă, multă figuraţie. A mai fost şi eliminat”. Nota: 3

IL MESSAGGERO: “Dezastrul a venit în repriza secundă. Un Chivu de nota 4, eliminat ca şi în derby”.

Rezultatele de ieri consemnate în prima manşă a sferturile de finală ale Ligii campionilor

Internazionale Milano – Schalke 2-5

Au marcat: Stankovici '1 şi Milito '34 / Matip '17, Edu '40, '75, Raul '53 şi Ranocchia '57 (autogol)

Real Madrid – Tottenham Londra 4-0

Au marcat: Adebayor '4, '57, Di Maria '72 şi C. Ronaldo '87