Claudia Bobocea, calificată în semifinalele probei de 1.500 m, la Mondiale

Sportiva română Claudia Mihaela Bobocea s-a calificat în semifinalele probei de 1.500 m, miercuri, la Campionatele Mondiale de atletism de la Doha (Qatar).

Românca a fost înregistrată cu al 15-lea timp din serii, 4 min 07 sec 76/100, şi va evolua joi, în semifinale, de la ora 23:00 (ora României).

Nu a fost o cursă uşoară. A fost o cursă tipică pentru calificări. A trebuit să iau cursa pe cont propriu pentru a-mi putea asigura locul în semifinală. Mâine, pentru mine este ca o finală. Îmi doresc calificarea în finală şi mă voi lupta pentru asta într-o companie selectă, a declarat Claudia Bobocea pentru site-ul oficial al Federaţiei Române de Atletism.

Cel mai bun timp din calificări a fost reuşit de olandeza Sifan Hassan, 4 min 03 sec 88/100.

Joi vor mai evolua doi români la Mondialele de la Doha, Andreea Panţuroiu în calificări la triplusalt (ora 16:40) şi Andrei Gag în calificări la aruncarea greutăţii (ora 19:20).

România participă cu zece atleţi la Mondialele de la Doha, cel mai bun rezultat fiind înregistrat până acum de Alin Firfirică, locul 4 la aruncarea discului.