David Popovici, BRONZ la Jocurile Olimpice la 100 m liber

Inquam Photos / Colette Rochefort

David Popovici a cucerit a doua medalie olimpică  a carierei. România se află pe locul 17 în clasamentul medaliilor după a cincea zi oficială de competiții.

Înotătorul David Popovici a cucerit bronzul olimpic în proba de 100 m liber cu timpul 47 sec 49/100.

Aurul a fost câștigat de chinezul Zhanle Pan (46 sec 40/100), care a stabilit recordul mondial al probei, iar argintul a fost cucerit de australianul Kyle Chalmers (47 sec 48/100).

Finala a fost una formidabilă, cea mai rapidă din istorie, Pan doborându-și propriul record (46 sec 80/100) și cucerind aurul în 46 sec 40/100.

David Popovici a fost la o sutime de Chalmers, dar și la o sutime de secundă de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea.

Popovici, al cincilea timp în semifinale

David Popovici s-a calificat, marți seară, în finala probei de 100 m liber la Jocurile Olimpice de la Paris, cu al cincilea timp din semifinale, al doilea din seria sa.

Popovici a fost doar al șaselea după prima lungime de bazin, dar a reușit să recupereze și să încheie pe locul secund a doua semifinală, în 47 sec 66/100, devansat de chinezul Zhanle Pan, 47 sec 21/100.

În seriile desfășurate în cursul zilei de marți, David Popovici a fost înregistrat cu al treilea timp, 47 sec 92/100. Popovici, care luni seara a cucerit aurul olimpic la 200 metri liber, a fost al șaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.

David Popovici a stabilit recordul mondial la 100 m liber (46 sec 86/100), dar chinezul Zhanle Pan a fost cel care l-a deposedat de acesta (46 sec 80/100), iar sâmbătă, la ștafetă, a stabilit și un nou record olimpic (46 sec 92/100).

Elisabeta Lipă, reacție după finala ”probei regină”

”Magicul David Popovici a cucerit a doua medalie la Jocurile Olimpice, de data asta medalia de bronz la 100 metri liber! După aurul olimpic la 200 metri liber, astă seară, sportivul nostru a intrat în cursă și a câștigat bronzul, luptând admirabil în proba regină a înotului.

Mulțumim, David, ai făcut mândră o națiune întreagă! Felicitări ție, antrenorului Adrian Rădulescu, preparatorului fizic Dragoș Luscan, părinților tăi, Federației Române de Natație și Pentatlon Modern FRNPM și clubului CS Dinamo București!”, a scris președinta Agenției Naționale pentru Sport, Elisabeta Lipă, pe contul personal de Facebook.

România, două medalii după a cincea zi oficială de competiții

David Popovici (19 ani) a adus primele medalii pentru natația românească, după 20 de ani. Ultima medalie olimpică a înotului românesc data din 2004, când Camelia Potec lua aurul la 200 m liber la Atena, iar Răzvan Florea câștiga bronzul în proba de 200 m spate.

China este noul lider al clasamentului pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după întrecerile de miercuri, a cincea zi oficială de competiţii, în timp ce România se află pe 17, după aurul cucerit luni de înotătorul David Popovici la 200 m liber și bronzul câștigat miercuri la 100 m liber.

China are 9 medalii de aur, 7 de argint și 3 de bronz, fiind urmată de Franţa (9-10-8) și de Japonia (8-3-4), fostul lider, etc.