Dinamo a pierdut în ultimul minut, scor 1-2, cu Vorskla Poltava

dinamo pierde in Ucraina

Dinamoviştii au fost învinşi în Ucraina, de echipa Vorskla Poltava, scor 1-2 (0-1), în play-off-ul Ligii Europa.

„Câinii roşii” au început foarte bine partida. Dănciulescu, în minutele 4 şi 17, şi Torje, în minutul 10, au trecut pe lângă deschiderea scorului. În minutul 18, Moţi, la o centrare a lui C. Munteanu, a reluat, cu capul, în bara transversală a porţii ucrainene. Jucătorii de la Vorskla au echilibrat jocul, iar în minutul 32, au reuşit să deschidă scorul prin Kryvosheyenko, care a înscris cu capul de lângă Ze Diabate.

Ucrainenii au avut câteva ocazii ds a marca la începutul reprizei secunde, dar de înscris au făcut-o dinamoviştii, prin Marius Niculae, la o pasă venită de la Cătălin Munteanu. În minutul 64, roş-albii au rămas în zece jucători, fundaşul Dragoş Grigore fiind eliminat pentru două cartonaşe galbene. Elevii lui Liviu Ciobotariu au rezistat din ce în ce mai greu la atacurile ucrainenilor, iar în minutul 90 au primit gol, Rebenok reuşind să înscrie din interiorul careului mare.

Formaţiile aliniate:

Vorskla Poltava: Dolganski - Dallku, Kurilov, Cesnakov, Selin - Krivoşeienko (Barannik '87), Krasnopiorov, Markoski (Oberemko '46), Rebenok - Januzi (Gromov '77), Bezus.

Dinamo: Bălgrădean - Scarlatache, D. Grigore, Moţi, Diabate - Torje, D. Kone, D. Stoica, C. Munteanu (Alexe '75) - Dănciulescu, M. Niculae (L. Ganea '85).