Tribunalul București ar putea pronunța joi sentința în dosarul Loteria II, în care sunt judecați George Copos, Sorin Pantiș și Camelia Voiculescu.
UPDATE: Magistrații Tribunalului București au decis, joi, achitarea omului de afaceri, George Copos, a fostului ministru al Comunicațiilor, Sorin Pantiș, și a Cameliei Voiculescu, acuzați în Dosarul Loteria II. De asemenea, alte zece persoane au fost achitate an acest dosar
Decizia de joi nu este însă definitivă, aceasta putând fi contestată la Curtea de Apel.
Pe 29 decembrie 2008, procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) au dispus trimiterea în judecată a 13 persoane în acest dosar, printre care se află George Copos, fostul ministru al Comunicațiilor Sorin Pantiș și Camelia Voiculescu, precizează Agerpres.
Potrivit DNA, George Copos, președinte al Consiliului de Administrație al SC "Ana Electronic" SA București, acționar majoritar al SC "Ana Grup" SA București, este acuzat de spălare de bani, fals în înscrisuri sub semnătură privată, instigare la infracțiunea de participație improprie la săvârșirea infracțiunii de fals intelectual, folosirea de informații privilegiate pentru dobândirea pe cont propriu sau pe contul unei terțe persoane, direct ori indirect, de instrumente financiare la care aceste informații se referă, dezvăluirea de informații privilegiate și recomandarea făcută altor persoane de a dobândi sau înstrăina instrumentele financiare la care se referă acele informații și efectuarea, împreună cu alte persoane, în mod concertat, de operațiuni de manipulare a pieței.
Fostul ministru al Comunicațiilor, Sorin Pantiș, este acuzat de folosirea de informații privilegiate pentru dobândirea pe cont propriu sau pe contul unei terțe persoane, direct ori indirect, de instrumente financiare la care aceste informații se referă, dezvăluirea de informații privilegiate și recomandarea făcută altor persoane de a dobândi sau înstrăina instrumentele financiare la care se referă acele informații și efectuarea, împreună cu alte persoane, în mod concertat, de operațiuni de manipulare a pieței.
În același dosar, Camelia Voiculescu, acționând în calitate de persoană fizică, a fost trimisă în judecată pentru folosirea unor informații privilegiate.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News