Echipa de tineret a României a pierdut meciul cu Franţa din preliminariile CE, scor 0-2

emil sandoi
emil sandoi

Şansele echipei de tineret a României de a se califica la Campionatul European din 2013 au scăzut, după ce elevii lui Emil Săndoi au pierdut la Piatra Neamţ meciul disputat împotriva Franţei, scor 0-2.

După patru partide jucate, „tricolorii” au numai 5 puncte, cu patru mai puţine decât Franţa şi Slovacia, ambele cu trei meciuri la activ, informează Antena 3.

Francezii au deschis scorul după un sfert de oră, atacantul lui Toulouse, Riviere, aflându-se la capătul unui atac perfect al oaspeţilor. România putea egala aproape imediat, însă Grozav a ratat finalizarea din mijlocul careului.

Griezmann şi Riviere au fost aproape de a dubla avantajul „cocoşilor”, însă Dinu Moldovan a intervenit de fiecare dată excelent, iar Ţucudean şi Bugu au irosit două şanse foarte bune, înainte ca acelaşi Riviere să reuşească dubla cu două minute înainte de pauză.

În repriza a doua, vizitatorii nu au mai forţat, doar Sunu dându-i ceva emoţii lui Dinu Moldovan în minutul 47. Misiunea jucătorilor români, şi aşa dificilă, a devenit imposibilă cu 22 de minte înainte de final, atunci când Gugu a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

Următoarea partidă a României va avea loc pe 1 iunie 2012, în deplasare cu Slovacia.