FCSB a răsturnat tabela în ultimele minute ale meciului cu Farul Constanța. Prima victorie în acest sezon al Superligii - Video

Sursa: Agerpres

FCSB a obţinut prima sa victorie din actualul sezon al Superligii de fotbal, cu Farul Constanţa, vineri seara, pe Stadionul Steaua, într-o partidă din etapa a 5-a.

Campioana României a fost condusă de Farul cu 1-0 şi 2-1, însă a reuşit să întoarcă scorul în ultimele minute ale partidei prin dubla lui Olaru. Farul Constanța a deschis scorul repede prin Ionuţ Vînă (5), fost jucător la FCSB, însă Marius Ştefănescu (42) a restabilit egalitatea aproape de finalul primei reprize, dintr-o lovitură liberă.

Însă, Farul a intrat la cabine în avantaj, datorită golului marcat de armeanul Narek Grigorian (44), cu capul, din centrarea lui Mihai Popescu.

FCSB a răsturnat tabela în ultimele minute, prin dubla lui Darius Olaru

Darius Olaru, introdus la pauză, a egalat cu un şut din marginea careului (88), surprinzându-l pe portarul Alexandru Buzbuchi. Apoi, tot el a înscris golul victoriei (90+4), dintr-un penalty acordat de VAR, în urma unui fault făcut de Carlo Casap la Adrian Şut.

FC FCSB - Farul Constanţa 3-2 (1-2), Stadion Steaua - Bucureşti. Au înscris: Marius Ştefănescu (42), Darius Olaru (88, 90+4 - penalty), respectiv Ionuţ Vînă (5), Narek Grigorian (44).

Video

Youtube video image

Arbitru a fost Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Mihai Marius Marica (Bistriţa), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); al patrulea oficial: Ionuţ Coza (Cernica). Arbitru video a fost Rareş George Vidican (Satu Mare); arbitru asistent video: Ferencz Tunyogi (Zalău) Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Constantin Stătescu (Bucureşti) - LPF, conform Agerpres.

Meciurile etapei a cincea a Superligii de fotbal au loc de vineri până luni.

Sâmbătă 10 august

AFC Hermannstadt - AFC Botoşani (Stadion Municipal - Sibiu, 17:00)

AFC UTA Arad - SC Oţelul Galaţi (Arena Francisc Neuman - Arad, 19:00)

Gloria Buzău - FC Rapid Bucureşti (Stadion Municipal - Buzău, 22:00)

Duminică 11 august

FC Petrolul Ploieşti - Universitatea Cluj (Stadion Ilie Oană - Ploieşti, 19:00)

FC Politehnica Iaşi - FC Dinamo Bucureşti (Stadion Emil Alexandrescu - Iaşi, 22:00)

Luni 12 august

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Universitatea Craiova (Arena Sepsi OSK - Sfântu Gheorghe, 19:00)

FC CFR 1907 Cluj - Unirea Slobozia (Stadion Dr. Constantin Rădulescu - Cluj-Napoca, 22:00)

16 FC Hermannstadt 4 0 2 2 2-5 2

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.