Imagini îngrozitoare, surprinse la Adăpostul Grivei din Oradea au stârnit furia iubitorilor de animale, care vor protesta în oraș față de situația de acolo.
Filmuleţul a ajuns pe masa procurorilor care anchetează cazul. Video-ul arată cum mai multi câini dintr-un țarc atacă un câine lipsit de vlagă, fără apărare, mușcându-l repetat în zona gâtului, scrie bihon.ro.
Orădenii vor protesta la statuia lui Mihai Viteazul din Piaţa Unirii, pentru a-şi manifesta nemulțumirea față de condițiile câinilor comunitari din adăpostul Grivei. "Mitingul nostru este autorizat de Primărie şi de Jandarmerie. Va fi o acţiune paşnică, la care vor participa iubitori de câini", a spus Teger Ildiko, organizatoarea protestului.
"Cerem să fim lăsaţi să ajutăm voluntar, câinii din adăpost. Vrem să lucrăm fără plată şi fără să încurcăm personalul de acolo", a mai spus femeia.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
de Val Vâlcu