Mircea Lucescu l-a certat în direct pe Raţ, după FC Barcelona – Şahtior 5-1

Mircea_lucescu

Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a fost învinsă categoric, aseară, în deplasare, de FC Barcelona, scor 1-5 (0-2), de „extratereştrii” de la FC Barcelona, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Golurile au fost marcate de Iniesta '2, Alves '34, Pique '53, Keita '60, Xavi '86 / Rakiţki '59.

După meci, în timp ce fundaşul stânga Răzvan Raţ dădea un interviu la TVR 1, Mircea Lucescu i-a reproşat felul în care a jucat. “Spune-le că din cauza ta am primit două goluri”, a sunat reproşul lui Il Luce. La care jucătorul a ripostat: “M-am săturat de asemenea reproşuri!”.

Mircea Lucescu a spus că echipa sa le-a făcut prea „cadouri” catalanilor. „Am jucat bine, dar am făcut prea multe greşeli. Nu mai avem nicio şansă în retur. Calificarea era decisă încă de la tragerea la sorţi”, a declarat antrenorul.

În cealaltă partidă a serii, Chelsea Londra a fost învinsă, pe teren propriu, de Manchester United, cu scorul de 0-1 (0-1), golul fiind marcat de Rooney, în minutul 24.

Returul acestor meciuri este programat marţi, 12 aprilie.