Novak Djokovic, record de victorii în turneele de Grand Slam. S-a calificat în sferturi la Roland Garros 2024 / Video

Novak Djokovic, locul 1 ATP, l-a învins, luni, pe Francisco Cerundolo (locul 27 ATP), şi s-a calificat în sferturi la Roland Garros 2024.

Djokovic, deţinătorul titlului de la turneul Roland Garros, a câștigat, scor 6-1, 5-7, 3-6, 7-5, 6-3, după 4 ore şi 39 de minute de joc. În sferturi, Djokovic va evolua contra învingătorului din partida dintre Taylor Fritz (cap de serie 12) şi Casper Ruud, favorit 7.

Cu acest succes, numărul 1 mondial l-a întrecut pe elvețianul Roger Federer privind numărul de victorii la turneele de Grand Slam. Djokovic a ajuns la un număr de 370 de victorii. De asemenea, sârbul a obţinut a 96-a victorie din cariera sa la Roland Garros şi s-a calificat pentru a 59-a oară într-un sfert de finală la un turneu grand slam, fiind a 18-a oară la Roland Garros.