O legendă a fotbalului din Rusia a murit

Considerat unul dintre ceri mai buni atacanţi din istoria naţionalei URSS, mare artizan al succesului de la Campionatul European 1960 din Franţa, Viktor Ponedelnik a încetat din viaţă la vârsta de 83 ani, a anunţat duminică Federaţia rusă de fotbal, citată de AFP.

În finala de pe Parc des Princes, URSS a învins Iugoslavia cu scorul de 2-1 după prelungiri, printr-un după un gol marcat de Ponedelnik în minutul 113. A fost cel mai grozav moment din viaţa mea a declarat ulterior atacantul rus.

Născut la Rostov pe Don, Ponedelnik a jucat la echipe precum ŢSKA şi Spartak Moscova, iar la naţionala sovietică a strâns 29 de selecţii şi a marcat 20 de goluri. El a fost prezent şi la finala CE 1964 din Spania, pierdută în faţa echipei gazdă (1-2), dar şi la CM 1962, unde URSS a ajuns până în sferturi, transmite Agerpres.

După retragere, Ponedelnik a activat ca antrenor şi ca jurnalist sportiv.