Polițiștii din Capitală au executat 13 mandate de percheziție în București, județele Ilfov și Dâmbovița, la locuințele unor persoane implicate în violențele de la protestul din fața Biroului Electoral Central din 9 martie.
Polițiștii Capitalei au pus în aplicare, marți, 13 mandate de percheziție în municipiul București și în județele Ilfov și Dâmbovița, la domiciliile mai multor persoane care au participat la violențele de la protestul din fața Biroului Electoral Central din data de 9 martie.
„Serviciul de Investigații Criminale, împreună cu Serviciul Grupuri Infracționale Violente, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul București, au pus în aplicare 13 mandate de percheziție domiciliară, în municipiul București și în județele Ilfov și Dâmbovița, într-un dosar penal în care se efectuează cercetări privind săvârșirea infracțiunilor de ultraj, tulburare a ordinii și liniștii publice și distrugere”, informează un comunicat al Direcției Generale de Poliție a Municipiului București (DGPMB) transmis marți.
În urma punerii în executare a mandatelor de percheziție domiciliară, au fost depistați nouă suspecți, care vor fi conduși la audieri la sediul Parchetului Capitalei, față de aceștia urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.
„Cercetările sunt continuate de către Parchetul de pe lângă Tribunalul București, împreună cu polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale și Serviciul Grupuri Infracționale Violente, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ultraj, distrugere și tulburare a ordinii și liniștii publice”, arată sursa citată.
La protestul din fața BEC din 9 martie, unii dintre participanți s-au manifestat violent și au recurs la acte de violență fizică față de forțele de ordine, aruncând obiecte dure în direcția acestora. Ei au provocat distrugeri stradale și în dauna mai multor societăți situate în acea zonă.
Din cercetări s-a stabilit că, în acțiunile violente, suspecții ar fi folosit obiecte contondente și au provocat distrugeri și prin incendiere, scrie Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News