Petrolul Ploiești, emoții la calificarea în grupele Cupei României

Petrolul Ploiești s-a calificat în grupele Cupei României, după loviturile de departajare.

Echipa Petrolul Ploiești s-a calificat, cu emoții, în grupele Cupei României la fotbal, după ce a învins formația de ligă secundă CSC Dumbrăvița cu 5-4, la loviturile de departajare, marți seara, pe Stadionul ”Ilie Oană”, într-o partidă din play-off în care scorul a fost egal, 1-1, după cele 90 de minute regulamentare și după prelungiri.

Petrolul a deschis scorul prin Alexandru Tudorie (53), dar formația de ligă secundă a egalat prin Nicu Modan (63).

La loviturile de departajare, ploieștenii au transformat prin Gheorghe Grozav, Alexandru Tudorie, Tommi Jyry, Lucian Dumitriu și Tidiane Keita, iar bănățenii au marcat prin Claudiu Apro, Cristian Pădurariu, Fabiano Cibi și Răzvan Morariu, iar șutul lui Luca Bodri a fost apărat de Mihai Eșanu.

În grupele competiției s-au mai calificat o echipă de liga a doua, CSM Reșița, și două de liga a treia, SCM Râmnicu Vâlcea, CS Sănătatea Servicii Publice.

Amintim că ediția trecută a ”Cupei României” a fost câștigată, la mare luptă, de formația Corvinul Hunedoara (Liga a II-a), care s-a impus în fața SC Oțelul Galați, scor 2-2 (3-2 după loviturile de departajare), pe parcursul competiției oferind surpriza, după ce a învins FC Voluntari, scor 3-1, în semifinale, respectiv CFR Cluj, scor 4-0 în sferturile de finală.

Pentru SC Oțelul, ”Cupa României” este singurul trofeu care îi lipsește din palmares, iar revenirea în finală avea loc după o pauză de 20 de ani, când în 2004 pierdea, scor 0-2, în fața formației Dinamo.

Rezultatele de marți

FC Bihor Oradea (II) - (+) ACSM Reșița (II) 1-3 (1-0), Stadion ”Iuliu Bodola” - Oradea
Au marcat: Andreas Chirițoiu (27), respectiv Marius Cioiu (74), Andrei Lascu (80), Mihal Dolghi (87).

CS Minaur Baia Mare (III) - (+) SCM Râmnicu Vâlcea (III) 2-3 (0-2), Stadion ”Viorel Mateianu” - Baia Mare
Au marcat: Sergiu Ciocan (60), Raul Vitan (86), respectiv Bogdan Rusu (20, 88), Sebastian Ivan (28).

(+) CS Sănătatea Servicii Publice (III) - AFC Câmpulung Muscel 2022 (II) 2-1 (0-0), Stadion Clujana - Cluj-Napoca
Au marcat: Cătălin Creț (50), Denis Paul (89), respectiv Darius Ciurea (66).

CSC Dumbrăvița (II) - (+) ACS Petrolul Ploiești (I) 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri; 4-5, la loviturile de departajare, Stadion ”Ilie Oană” - Ploiești
Au marcat: Nicu Modan (63), respectiv Alexandru Tudorie (53).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Gheorghe Grozav 0-1 (gol), Claudiu Apro 1-1 (gol), Alexandru Tudorie 1-2 (gol), Cristian Pădurariu 2-2 (gol), Tommi Jyry 2-3 (gol), Fabiano Cibi 3-3 (gol), Lucian Dumitriu 3-4 (gol), Răzvan Morariu 4-4 (gol), Tidiane Keita 4-5 (gol), Luca Bodri 4-5 (ratare - Mihai Eșanu a apărat).

Programul de miercuri

CS Concordia Chiajna (II) - ACSM Politehnica Iași (I) (Stadion Concordia - Chiajna, 17:30)

CSM Focșani 2007 (II) - AFC Hermannstadt (I) (Stadion Milcovul - Focșani, 17:30)

CSM Alexandria (III) - AFC Botoșani (I) (Stadion Comunal - Buzescu/Teleorman, 17:30)

CSM Pașcani (III) - ACSM Ceahlăul Piatra Neamț (II) (Stadion CFR - Pașcani, 17:30)

CSM Unirea Alba Iulia (III) - FCU 1948 Craiova (II) (Stadion Cetate - Alba Iulia, 17:30)

AS FC Agricola Borcea (III) - CSM Slatina (II) (Stadion Comunal - Borcea, 17:30)

SC Popești-Leordeni (III) - CS Unirea Ungheni 2018 (II) (Stadion Inter Gaz - Popești-Leordeni, 17:30)

FC Voluntari (II) - Dinamo București (I) (Stadion ”Anghel Iordănescu” - Voluntari, 19:00)

Programul de joi

AFC Metalul Buzău (II) - AS FC Universitatea Cluj (I) (Stadion Metalul - Buzău, 17:00)

CS Afumați (II) - Gloria Buzău (I) (Stadion Comunal - Afumați, 17:30)

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (II) - AFC Unirea 04 Slobozia (I) (Stadion Municipal - Miercurea Ciuc, 17:30)

ACS CFC Argeș (II) - CS Corvinul 1921 Hunedoara (II) (Stadion Orășenesc - Mioveni, 17:30)

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în grupele competiției.