Victor Ponta a intervenit telefonic la România TV unde a vorbit despre fostul magistrat Cristi Danileţ.
Victor Ponta l-a criticat dur pe Cristi Danileț, afirmând că acesta a fost mereu activist și propagandist, nu judecător, și că a beneficiat de o pensie specială la o vârstă la care ar fi trebuit să muncească. De asemenea, l-a acuzat că implementează „statul paralel” în Republica Moldova. Ponta a susținut că astfel de personaje determină oamenii să voteze candidați precum Georgescu sau Șoșoacă, ca reacție împotriva sistemului.
„În momentul în care apar niște personaje sinistre, absolut sinistre... Danileț e tipic conserva lui Soros. Dacă îl întrebați, nu a fost niciodată judecător, totdeauna a fost activist, a fost propagandist, a ieșit la pensie cu pensie specială la 40 și ceva de ani, când bărbații trebuie să muncească, nu să fie pensionari speciali sau șomeri. Trebuie să muncească la 40 și ceva de ani niște oameni.
S-a dus în Moldova și acolo le implementează statul paralel, ăsta care a făcut atâta rău României și de care încercăm să scăpăm în România. Când iese unul ca Danileț, eu vă garantez că încă 100, încă 100.000 de oameni care nu voiau să-l voteze pe Georgescu sau pe Șoșoacă vor merge să-i voteze tocmai ca să spună: „Domne, nu are voie Danileț și cu nu știu ce sistem să ne interzică nouă să votăm pe cineva.”, a spus Victor Ponta.
Replica lui Victor Ponta vine după ce judecătorul Cristi Danileț a zis că CCR respinge noua candidatură a lui Călin Georgescu - https://www.dcnews.ro/judecatorul-cristi-danilet-ccr-respinge-noua-candidatura-a-lui-calin-georgescu-nu-se-mai-poate-face-nimic_985094.html
Sursa foto: Inquam Photos / George Călin
Victor Ponta a declarat că România traversează o criză politică, economică și constituțională fără precedent. El a cerut respectarea recomandărilor Comisiei de la Veneția și a susținut că poporul român trebuie lăsat să voteze liber.
„Noi am luat-o razna cu democrația. Suntem într-o criză fără precedent, nu doar economico-socială, ci și politică și constituțională, și când aceste cozi de topor apar din nou - că nu e doar el; e el, e unul din frații Muraru de la Iași, care anunță ei, știu ei ce va face Curtea Constituțională a României - e foarte grav.
Cred că Iohannis, altcineva, ar trebui să iasă să spună: „Lăsați în pace Curtea Constituțională, respectați recomandările Comisiei de la Veneția și lăsați poporul român să voteze.” Asta e părerea mea și nu am niciun fel de ezitare să o spun public.”, a spus Victor Ponta la România TV.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
de Roxana Neagu