Rapid s-a impus cu mari emoţii în faţa echipei Gaz Metan Mediaş, scor 2-1

În ultimul meci al etapei a 23-a, echipa Rapid a câţtigat cu scorul de 2-1 (2-1) partida cu Gaz Metan Mediaş. Golurile au fost marcate de Glauber, în minutul 42, şi R. Zaharia (autogol), în minutul 45+1, respectiv Todea, în minutul 7.După marcarea golului doi giuleştean, antrenorul rapidist Marius Şumudică a sprintat de pe banca tehnică până în faţa propriei galerii, plonjând pe burtă şi făcând bezele publicului. Gestul său a fost sancţionat de arbitrul Teodor Crăciunescu cu eliminarea tehnicianului, care nu s-a supărat deloc, din contră, la pupat pe obraz pe central. După fluierul final, poprtarul giuleştean Mircea Bornescu a fost eliminat pentru o altercaţie cu un adversar. După acest meci, Rapid ocupă locul 4, cu 37 de puncte, iar Gaz Metan, poziţia a şaptea, tot cu 37 de puncte, golaveraj mai slab.Rezultatele complete ale etapei a 23-aAstra Ploieşti – Victoria Brăneşti 2-0 Maghici 2 (autogol), Măţel 90+2 FC Vaslui – Unirea Urziceni 2-0 Sânmărtean 82, Adailton 90+3 FC Braşov – Oţelul Galaţi 1-0 Ilyeş 90 „U” Cluj – Dinamo 2-1 Niculescu 17, Nasser 74 / Dănciulescu 68 FCM Târgu Mureş – Gloria Bistriţa 2-0 Didi 18, 39 Sportul Studenţesc – Universitatea Craiova 3-0 Ferfelea 43, Curelea 51, T. Bălan 67 (penalty) FC Timişoara – Steaua 0-0 Pandurii Târgu Jiu – CFR Cluj 2-1 Lemnaru 45, Vranjes 62 / Bastos 71 Rapid – Gaz Metan Mediaş 2-1 Glauber 43, R. Zaharia 45+1 (autogol) / Todea 7