Reacția antrenorului de la Glasgow Rangers la eliminarea lui Ianis Hagi din meciul cu St. Johnstone - Video

Inquam Photos / Cornel Putan

Ianis Hagi a revenit pe teren în meciul jucat de Glasgow Rangers contra echipei St. Johnstone.

Partida a fost câştigată de Rangers cu scorul de 2-0, în etapa a 7-a a campionatului de fotbal al Scoţiei, însă internaționalul român a fost eliminat.

Ianis Hagi, revenit la antrenamentele vicecampioanei Scoţiei în urmă cu câteva zile, a fost introdus la pauză, în locul lui Ross McCausland, oferind o pasă de gol cehului Vaclav Cerny (58), cel care marcase şi primul gol al partidei (58).

Ianis Hagi a primit cartonaș roșu. Ce a făcut antrenorul său

Ianis Hagi a fost eliminat în minutul 81, după un fault dur. Vizibil extrem de dezamăgit de faptul că a fost eliminat, Ianis Hagi s-a îndreptat către tunelul de la vestiare, trecând pe lângă antrenorul Philippe Clement. Din dorința de a îl consola, tehnicianul lui Rangers l-a luat părintește în brațe pe Ianis Hagi.

Video

Youtube video image

Pentru cele 36 de minute în care a evoluat contra St. Johnstone, Ianis Hagi a fost notat cu 6.6 de portalul SofaScore. Internaționalul român a avut 26 de atingeri ale mingii. De asemenea, Ianis a reușit 20 dintre cele 25 de pase încercate.

Tot duminică, Celtic Glasgow, campioana en titre, a învins-o pe Ross County cu 2-1, în deplasare. Celtic conduce în clasament, cu 21 de puncte, urmată de Aberdeen FC, 21 puncte (ambele având maximum), Rangers, 16 puncte, etc., notează Agerpres.