Real Madrid a 'demolat-o' pe Real Valladolid, în La Liga. Hat-trick pentru Karim Benzema / Video

Lovitură pentru Real Madrid înaintea derby-ului cu FC Barcelona. Benzema ratează „El Clasico” / Foto: Agerpres

Real Madrid a învins-o categoric pe Real Valladolid, scor 6-0, într-un meci din cadrul etapei a 27-a din La Liga.

Madrilenii au tranșat rapid soarta meciului într-un sfert de oră.  Rodrygo a deschis scorul în minutul 22, pentru ca în minutul 29 să înceapă demonstrația lui Karim Benzema. Acesta a marcat mai întâi din centrarea lui Vinicius Jr (minutul 29), apoi, în minutul 32, din pasa aceluiaşi jucător, Benzema a făcut 3-0. În minutul 36 Karim Benzema a reuşit hat-trick-ul, din assist-ul lui Rodrygo.

După 4-0 la pauză, Rodrygo a marcat în minutul 65, însă VAR a anulat golul pentru un henţ la Vinicius Jr. Real Madrid a marcat pentru 5-0, prin Marco Asensio, iar ultimul gol i-a aparţinut lui Lucas Vazquez, care a închis tabela în minutul 90.

VIDEO

Youtube video image

După această victorie, Real Madrid se află 12 puncte distanță față de liderul Barcelona, în timp ce Valladolid rămâne pe locul 16, cu 28 de puncte.