Real Madrid-Barcelona. Meciul zilei. Scor final

Real Madrid și Barcelona continuă bătălia pentru supremație în La Liga. Cele două se întâlnesc într-un nou episod al El Clasico.

Scor Final 2-0

Minutul 90+2 Golll Real Madrid. Mariano înscrie 2-0

Minutul 90+1 Schimbare la trecerea timpului. Iese Karim Benzema și intră Mariano

Minutul 90. Lovitură liberă pentru Real Madrid dar Sergio Ramos trage în zid

Minutul 86 Schimbare la Real Madrid. Iese Federico Valverde şi intră Lucas.

Minutul 86. Lionel Messi primește cartonaș galben pentru un atac întârziat

Minitul 81 Schimbări la Barcelona. Iese Antoine Griezmann și intră Quique Setien, iar Ivan Rakitic îl înlocuiește pe Arthur.

Minutul 79 Isco va fi înlocuit de către Luka Modric.

Minutul 71 Gooollll Real Madrid. Toni Kroos pasează lui Junior Vinicius, al cărui șut deviat din careu lasă portarul Ter Stegen fără reacție 1-0

Minutul 69 Barcelona a decis să introducă forţe proaspete și îl înlocuiește pe Arturo Vidal cu Martin Braithwaite.

Minutul 63 Karim Benzema reuşeşte un voleu extraordinar din careu, mingea a trecut cu puţin peste transversală

Minutul 56 Isco controlează bine o pasă destul de slabă la marginea careului iar apoi șutează spre vinclul stâng. Ter Stegen nu era ideal plasat dar se întinde și are o intervenție salvatoare.

Minutul 52 Real Madrid este în corzi. Barcelona atacă în valuri

Minutul 49 Casemiro comite un fault urât asupra adversarului său, dar nu primeşte niciun avertisment de la arbitru. O altă acțiune are ca rezultat o lovitură liberă directă pentru Barcelona.

Minutul 48. Lionel Messi ajunge la capătul unei pase şi trage un şut de la marginea careului, dar mingea este blocată de unul dintre fundaşii adverşi.

Crainicul stadionului anunță că numărul spectatorilor este de peste 78.000.

A început repriza a doua

Pauză

Barcelona a avut cele mai mari ocazii de deschidere a scorului dar, fie șutul slab al lui Messi, ori sau lipsa de concentrare pe fază finală a lui Arturo Vidal, au făcut ca în minutul 42 scorul să fie de 0-0.

Până în minutul 25 arbitrul a fost nevoit să acorde deja trei cartonașe galbene. Acest lucru spune mult despre încrâncenarea din această partidă. De la Real Madrid au fost sancționați: Carvajal și Vinicius, iar de la Barcelona Alba J. pentru comportament nesportiv.

FC Barcelona nu a mai pierdut pe "Santiago Bernabeu", în La Liga, de pe 25 octombrie 2014! Jucătorii Realului vor cu orice preț să pună capăt acestui blestem, mai ales că sunt la două puncte în spatele rivalilor.

Realul vine după înfrângerea surprinzătoare cu Levante, 0-1, urmată de un 1-2 cu Manchester City, pe teren propriu, în optimile Champions League. De cealaltă parte, trupa lui Setien are 4 victorii la rând în campionat și o remiză în Champions League, 1-1 pe terenul celor de la Napoli. În caz de vivtorie, catalanii se distanțează la 5 puncte de rivali, cu 11 etape rămase de jucat.

Real Madrid - Barcelona, echipele de start:
Real Madrid: Courtois - Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo - Kroos, Casemiro, Valverde - Isco, Benzema, Vinicius
Antrenor: Zinedine Zidane
Rezerve: Areola, Militao, Mendy, Vazquez, Modric, Bale, Mariano

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Umtiti, Alba - Arthur, Busquets, F. De Jong - Vidal, Messi, Griezmann
Antrenor: Quique Setién
Rezerve: Neto, Lenglet, Firpo, Rakitic, Collado, Fati, Braithwaite

Stadion: „Santiago Bernabeu", Madrid
Arbitru: Antonio Mateu