România s-a calificat la Euro, cu naţionala de juniori sub 17 ani

minge fotbal

Echipa naţională under-17 a României s-a calificat la Campionatul European din 2011, după ce a învins, azi, la Szombathely, în Ungaria, cu scorul de 2-1 (2-0), reprezentativa similară a ţării-gazdă.

Golurile „tricolorilor” au fost marcate de Filip (2) şi Roşu (34), în timp ce pentru gazde a înscrus Szecsi, în minutul 74. În minutul 80, ultimul al jocului, Ungaria a ratat o lovitură de pedeapsă prin acelaşi Szecsi, portarul „tricolorilor” Laurenţiu Brănescu (legitimat la clubul italian Juventus Torino) reuşind să pareze. Rom-nia avea neapărat nevoie de victorie pentru a se califica.

Turneul final al Campionatului European din Serbia va avea loc în perioada 3-15 mai 2011.