Sepsi OSK - U Craiova 1948, rezultat final. Viktor Orban și-a văzut echipa pe care o susține masiv financiar - Foto / Update

Foto captură Prima Sport Youtube

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a asistat, vineri seară, la meciul de fotbal dintre echipele Sepsi OSK şi FC U Craiova, disputat pe Arena Sepsi la Sfântu Gheorghe şi încheiat cu victoria gazdelor.

Update

La finalul meciului, Viktor Orban a postat pe pagina sa de Facebook mesajul în limba maghiară 'Szep volt, fiuk!' ('A fost frumos, băieţi!' - n.r.), precum şi mai multe fotografii în care apare alături de stafful clubului, suporteri şi oficialităţi locale.

Știrea inițială

Viktor Orban se află încă de miercuri în România. Premierul Ungariei a mers în tribune la meciul Sepsi – FCU 1948 Craiova. Orban a urmărit meciul de la Sf. Gheorghe alături de patronul Laszlo Dioszegi. Meciul s-a încheiat cu victoria lui Sepsi, scor final 1-0. Rondon a adus victoria covăsnenilor în ultimele minute de joc.

Ambele formaţii au terminat meciul în zece oameni, brazilianul Matheus Mascarenhas (FC U Craiova) fiind eliminat în finalul primei reprize (45+2), în timp ce Cosmin Matei (Sepsi OSK) a primit cartonaş roşu în repriza secundă (74).

Sepsi OSK este neînvinsă în acest debut de sezon, cu două victorii (1-0 cu Farul în Supercupă) şi un egal (0-0 cu Rapid, în prima etapă). FC U Craiova, aflată la meciul de debut al antrenorului Nicolae Dică, a suferit al doilea eşec consecutiv în campionat, după 1-3 cu FCSB.

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC U Craiova 1948 1-0 (0-0), Arena Sepsi OSK - Sfântu Gheorghe A marcat: Mario Rondon (89). Cartonaşe roşii: Matheus Mascarenhas (FC U Craiova, 45+2), Cosmin Matei (Sepsi OSK, 74). Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Alexandru Vodă (Alba Iulia); al patrulea oficial: Sorin Vădana (Cluj-Napoca) Arbitru video: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitru asistent video: Alexandru Filip (Constanţa) Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti) - CCA, Ion Marin (Bucureşti) - LPF.

6 milioane de euro a primit Sepsi OSK de la Guvernul Ungariei

Sepsi a primit venituri uriașe de la Guvernul Ungariei, de peste 6 milioane de euro, în anul 2022.

La meci nu a fost prezentă și Peluza Sud 1997 a Craiovei. Liderii galeriei au decis să nu se deplaseze la Sfântu Gheorghe deoarece sunt în conflict cu Adrian Mititelu. De asemenea, aceștia consideră că nu sunt respectați în Covasna. În luna ianuarie, partida Sepsi - FCU Craiova din campionatul precedent a fost oprit după ce s-a întâmplat în tribube. Inițial, covăsnenii au învins la „masa verde” cu 3-0. Apoi, decizia a fost întoarsă și pe teren s-au impus tot covăsnenii, scor 4-0.

Peluza Sud 1997 va fi alături de FCU Craiova începând cu următoarea partidă, contra celor de la CFR Cluj.