Sorana Cîrstea, calificată în ”optimile” turneului WTA 1.000 de la Roma, după o victorie clară în fața campioanei de la Wimbledon

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală de la WTA 1.000 Roma. A trecut facil de campioana en-titre de la Wimbledon.

Sorana Cîrstea (34 ani, 32 WTA) s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 4.791.105 euro, după ce a învins-o pe cehoaica Marketa Vondrousova, a șasea favorită, cu 7-6 (1), 6-3.

Sorana Cîrstea, cap de serie numărul 28, a obținut victoria după o oră și 37 de minute în fața campioanei en-titre de la Wimbledon.

Românca a fost condusă cu 5-3 în primul set, dar a reușit să revină și să trimită disputa în tiebreak, unde s-a impus clar, cu 7-1. Vondrousova (24 ani, locul 6 WTA), a câștigat primul ghem din setul secund, dar apoi Cîrstea a luat cinci la rând, obținând victoria cu 6-3.

Cîrstea are acum 4-1 în confruntările cu Vondrousova, cea care o învinsese în turul anterior pe Ana Bogdan. Cehoaica a câștigat primul duel, desfășurat în 2021, la Australian Open, cu 6-2, 6-4, în turul al treilea, dar apoi Sorana a obținut patru victorii la rând, în 2022, în primul tur la Sankt Petersburg, cu 7-5, 3-6, 6-4, în 2023, în optimi la Miami, cu 7-6 (3), 6-4, și anul acesta, în sferturi la Dubai, cu 2-6, 7-6 (1), 6-2.

Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec de 52.480 de euro și 120 de puncte WTA.

În optimi, Cîrstea o va înfrunta pe americanca Madison Keys, care a trecut de brazilianca Beatriz Haddad Maia cu 6-4, 4-6, 6-3.

Cîrstea a câștigat ambele confruntări anterioare cu Keys (29 ani, 16 WTA), în 2019, la Madrid, în primul tur, cu 3-6, 6-4, 6-1, și în 2023, în turul al doilea la Indian Wells, după ce americanca a abandonat la scorul de 6-1, scrie Agerpres.

Celelalte rezultate ale zilei în turul al treilea

Paula Badosa (locul 126) - Diana Shnaider (locul 62), scor 5-7, 6-4, 6-4

Iga Swiatek (locul 1) - Yulia Putintseva (locul 41) , scor 6-3, 6-4

Angelique Kerber (locul 331) - Aliaksandra Sasnovich (locul 113), scor 6-3, 7-6 (4)

Naomi Osaka (locul 173) - Daria Kasatkina (locul 11), scor  6-3, 6-3

Qinwen Zheng (locul 7) - Linda Noskova (locul 29), scor 3-6, 6-1, 6-2

Madison Keys (locul 16) - Beatriz Haddad Maia (locul 13), scor 6-4, 4-6, 6-3.