Spania, calificare dramatică în semifinalele EURO 2024

Spania s-a calificat în semifinalele EURO 2024, după un gol marcat în ultimul minut de prelungiri.

Spania s-a calificat semifinalele Campionatului European de fotbal EURO 2024, după ce a învins reprezentativa Germaniei, scor 2-1 (0-0, 1-1 după timpul regulamentar de joc), golul victoriei fiind marcat în minutul 119.

Dani Olmo a deschis scorul în minutul 52, după o pasă a lui Lamine Yamal. Germanii au egalat în minutul 89, prin Florian Wirtz, cu un șut la colțul scurt, din pasa lui Joshua Kimmich, trimițând meciul în prelungiri.

Când întreaga arenă se pregătea, mental, de loviturile de departajare, în minutul 119, Mikel Merino a trimis mingea în plasă.

Spania

Unai Simón - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Rodri, Pedri, Fabián Ruiz - Lamine Yamal, Nico Williams, Morata

Germania

Neuer - Kimmich, Rüdiger, Tah, Raum - Kroos, Emre Can, Gundogan - Musiala, Sane, Havertz.

”Jucătorul meciului” a fost declarat Dani Olmo, cel care a deschis scorul.

Partida din acest prim sfert de finală poate fi considerat o adevărată ”finală”, fiind disputată între singura echipă care și-a câștigat toate jocurile din faza grupelor, respectiv echipa țării gazdă, de asemenea neînvinsă la EURO 2024.

Spania a trecut în grupe de Croația (3-0), Italia (1-0) și Albania (1-0), iar în optimile de finală a învins Georgia, scor 4-1. De cealaltă parte, Germania le-a învins în grupe pe Scoția (5-1) și Ungaria (2-0) și a remizat cu Elveția (1-1), iar în optimile de finală s-a impus în fața Danemarcei (2-0).

Spania va juca împotriva învingătoarei dintre Portugalia și Franța, meci care se va disputa în această seară.