Steaua a câştigat Cupa României. Dianamovistul Bărbăoianu a marcat golul decisiv în propria poartă

Steaua
Steaua
Steaua a reuşit să îşi adjudece a 21-a Cupă a României, după ce a învins pe Dinamo cu scorul de 2-1 (1-1).Scorul a fost deschis de mijlocaşul stelist Nicolae Dică, cel care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri, în minutul 24. Gabriel Torge a restabilit egalitatea, în minutul 33, tot din lovitură liberă. După pauză, în minutul 50, fundaşul dinamovist Ştefan Bărboianu a vrut să respingă o minge din faţa atacantului Romeo Surdu, dar şi-a învins propriul portar. În minutul 54, meciul a fost întrerupt de arbitrul Marius Avram pentru suporterii stelişti au început să arunce cu torţe în teren. Managerul general al Stelei, Mihai Stoica, a traversat terenul pentru a implora suporterii să nu mai arunce şi alte torţe. Pentru faptul că a intrat pe teren, Stoica a fost eliminat de pe banca de rezerve. La o fază periculoasă a dinamoviştilor, la o incursiune a lui Torje în careul stelist, un fan al roş-albilor a aruncat o torţă în teren şi a întrerupt jocul.