Tenis: Petra Kvitova, calificată în sferturile de finală la turneul de la Madrid (WTA)

Jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova, numărul 2 mondial şi deţinătoarea trofeului, s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale în valoare de 7.021.128 dolari, învingând-o în două seturi simetrice, 6-3, 6-3, pe Caroline Garcia din Franţa, într-o partidă disputată miercuri la Caja Magica.

Kvitova, s-a impus după o oră şi 17 minute de joc, obţinând cu această ocazie a noua sa victorie consecutivă la competiţia din capitala Spaniei, pe care a câştigat-o de trei ori până acum (2011, 2015 şi 2018). Cehoaica o va înfrunta în turul următor pe olandeza Kiki Bertens, cap de serie numărul 7, într-o reeditare a finalei de anul trecut, câştigată în trei seturi de Kvitova (7-6, 4-6, 6-3).

Tot marţi, americanca Sloane Stephens a dispus cu 3-6, 6-3, 2-6 de chinezoaica Saisai Zheng, iar în sferturile de finală o va înfrunta pe croata Petra Martic, care a profitat de abandonul adversarei sale din optimi, compatrioata sa Donna Vekic, în setul al treilea, la scorul de 4-6, 6-3, 3-0. Miercuri, în sferturile de finală vor mai avea loc partidele Simona Halep (România/N.3) - Ashleigh Barty (Australia/N.9) şi Naomi Osaka (Japonia/N.1) - Belinda Bencic (Elveţia). Rezultate - optimi de finală: Naomi Osaka (Japonia/N.1) - Aliaksandra Sasnovici (Belarus) 6-2, 6-3 Belinda Bencic (Elveţia) - Katerina Kozlova (Ucraina) 6-0, 6-2 Simona Halep (România/N.3) - Viktoria Kuzmova (Slovacia) 6-0, 6-0 Sloane Stephens (SUA/N.8) - Zheng Saisai (China) 3-6, 6-3, 6-2 Petra Martic (Croaţia) - Donna Vekic (Croaţia) 4-6, 6-3, 3-0 (abandon Vekic) Kiki Bertens (Olanda/N.7) - Anastasija Sevastova (Letonia/N.12) 6-1, 6-2 Petra Kvitova (Cehia/N.2) - Caroline Garcia (Franţa) 6-3, 6-3