Bogdan Teodorescu a făcut o radiografie a situației în care se află Uniunea Europeană și România, în contextul evenimentelor extrem de importante din ultimele luni.
Președintele francez Emmanuel Macron nu a invitat România la primele discuții de la Paris în legătură cu conflictul din Ucraina. În schimb, Bucureștiul a fost reprezentat miercuri, la cea de-a doua reuniune, de către președintele interimar Ilie Bolojan. Profesorul Bogdan Teodorescu e de părere că aceste „bâlbâieli“ arată faptul că „Uniunea Europeană este depășită și în pragul unei crize majore“.
CITEȘTE ȘI - EXCLUSIV România, deviere de la parcursul pro-occidental? Bogdan Teodorescu trage un semnal de alarmă / video
Foto: Administrația Prezidențială
„Acest lucru ne arată motivul real pentru care Uniunea Europeană este depășită și este în pragul unei crize majore. Problema reală a Uniunii Europene a fost tot timpul că Estul a fost interpretat ca o lume a doua. Nu doar România a fost neinvitată, ci și Cehia, țara care are cei mai mulți migranți ucraineni.
În schimb a fost invitată Polonia, care e o forță militară și care are un președinte care e în relații foarte bune cu Donald Trump“, a punctat Bogdan Teodorescu.
CITEȘTE ȘI - O nouă Ialta? Chirieac, despre scenariul împărțirii sferelor de influență și retragerii SUA din estul Europei
Profesorul Teodorescu a vorbit despre susținerea uriașă pe care conservatorismul o are pe continentul european, mai ales după ce Donald Trump a fost ales președinte la Casa Albă.
„Cea de-a doua întâlnire, la care am fost invitați, pare-se că a fost o extindere a discuției. Problema este că România este în fața unui val ideologic conservator, pe care ei îl numesc suveranist, care a fost plantat în Europa de ceva vreme, cultivat de Viktor Orban, Marine Le Pen, Giorgia Meloni etc, care a căpătat o super-consistență prin victoria lui Trump în SUA.
Acest val va mătura lumea albă, categoric! Este un proces istoric. Așa cum progresismul a măturat la un moment dat lumea albă, așa și acest val conservator. Ne aflăm în fața acestui val. Deocamdată, în România, reprezentantul acestui val se numește Călin Georgescu“, a explicat profesorul Bogdan Teodorescu.
„Unul dintre rateurile spațiului public românesc este că ne orientăm foarte mult spre comentariile excentricităților pe care le spune domnul Georgescu. Or, partea care e importantă nu e ce spune Georgescu, ci cât de mulți oameni cred în acel val ideologic. La acest moment, în România, un număr important de cetățeni, cu sau fără Georgescu în minte, cred în acele valori reprezentate de acest conservatorism dur. în România este o confruntare între o ideologie de rit vechi și una de rit nou, care vine și mătură tot ce se poate mătura.
Problema e că Europa se bâlbâie. Exemplu de bâlbâială este chiar acea neinvitare a României. Ăsta e tipul clasic de eșec al Uniunii Europene, pe care îl vedem de mai mulți ani. Folosirea MCV-ului, menținerea veto-ului pe Schengen, etc au subminat încrederea în conceptul european și în ideologia care derivă de acolo“, a spus Bogdan Teodorescu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News