€ 5.0908
|
$ 4.3146
|
Curs valutar: € 5.0908
|
$ 4.3146
 

Un nou manifest pe Facebook. Se cere anchetarea alegerilor din 2009

 

În contextul zilelor tulburi ale referendumului, un nou manifest a fost lansat pe Facebook. Inițiatorii cer anchetarea alegerilor din anul 2009, pe motiv că multe voturi au fost ”atrase prin diferite forme ilicite”.

”Intrucat si imediat dupa cel de-al doilea scrutin din 2009, dar si de-a lungul timpului, pana astazi, s-au tot semnalat prin declaratiile unor politicieni, prin articole de presa, prin vocile multor cetateni exprimate in piete publice, la diferite reuniuni, in diverse spatii publice (strada, parc, piete agro-alimentare, mijloace de transport etc.), ca atat in tara, cat si in afara, foarte multe voturi, cuantificabil de ordinul a sute de mii si poate mai bine, au fost atrase prin diferite forme ilicite, cum ar fi oferirea de cadouri electorale (diferite produse alimentare, bunuri de uz menajer sau gospodaresc, excursii si chiar bani), dar si prin amenintari de genul "daca nu votezi asa, te tai de pe lista de ajutor social", ori "iti tai pensia", "nu-ti mai eliberez niciun act de la primarie" etc., sunt pe deplin justificate temerile ca rezultatul alegerilor de atunci a fost profund viciat si cu toate astea, a fost validat!!!

Era profund legal dar si moral, ca organele abilitate ale statului sa se fi autosesizat inca de atunci si sa demareze o ancheta ampla, al carei rezultat final trebuia facut public, fiind de interes national.”, se arată în mesajul care circulă pe Facebook, alături de un link către cauză.

În urmă cu o zi, tot pe Facebook a început acțiunea ”Dă-l în judecată pe Băsescu”.

Este vorba de un mesaj care se răspândește rapid și care îi îndeamnă pe utilizatori să-l dea în judecată pe Traian Băsescu pentru insultă și calomnie.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close