Urziceni – Astra Ploieşti 0-3 şi Gaz Metan – CFR Cluj 3-2, în debutul etapei a 33-a

În primele meciuri ale etapei a 33-a a Ligii I, Unirea Urziceni a fost învinsă categoric, pe teren propriu, de Astra Ploieşti, scor 0-3, iar Gaz Metan Mediaş a câştigat, acasă, în faţa campioanei CFR Cluj, cu scorul de 3-2.

La Urziceni, au marcat pentru oaspeţi Rusu 16, Stan 59 şi Măţel 77 (penalty), gazdele disputând ultimul lor meci în Liga I în faţa propriilor suporteri.

La Mediaş, scorul a fost deschis de oaspeţi, prin Rada, în minutul 29, Eric a egalat după doar un minut, clujenii au luat din nou conducerea, în minutul 36, prin Hora, scor cu care s-a intrat la pauză. La reluare, Pîrvulescu, în minutul 60, a egalat din nou pentru gazde, iar Eric, în minutul 75, a adus victoria medieşenilor.

În clasament, Gaz Metan Mediaş este pe locul 6, cu 52 de puncte, CFR Cluj, pe 8, cu 45 de pincte, Astra Ploieşti, pe 9, tort cu 45 de pincte, iar Unirea Urziceni, pe 16, cu 25 de puncte.